W jaki sposób usługi IT mogą pomóc małym firmom?

W jaki sposób usługi IT mogą pomóc małym firmom?

September 4, 2023

Mateusz Krzywiecki

Mateusz Krzywiecki

Poznaj transformacyjną moc usług IT dla małych firm. Dowiedz się, dlaczego Salesforce jest wzorem do naśladowania w systemie CRM w zakresie wydajności, podejmowania decyzji opartych na danych i zaangażowania klientów.

CRM

Salesforce

Small Business

W jaki sposób usługi IT mogą pomóc małym firmom?

W dzisiejszym dynamicznym, konkurencyjnym krajobrazie małe firmy stoją przed wieloma wyzwaniami – między innymi ograniczonymi zasobami, potrzebą szybkiego podejmowania decyzji i ciągłą presją, aby wyróżniać się na tle konkurencji. Chociaż wyzwania te są znaczne, nie są nie do pokonania, zwłaszcza przy odpowiednim wsparciu technologicznym. W tym miejscu w grę wchodzą usługi informatyczne (IT). Usługi IT to coś więcej niż tylko komputery i oprogramowanie. Oferują kompleksowe rozwiązania, które rozwiązują wiele problemów napotykanych przez małe firmy. Od automatyzacji zadań ręcznych po usprawnianie komunikacji i dostarczanie cennych informacji – dział IT może być katalizatorem, który pomoże małej firmie przetrwać i zacząć prosperować.

W miarę zagłębiania się w świat usług IT i niezliczonych korzyści z nich płynących, Salesforce wyróżnia się jako wzór do naśladowania w kategorii Zarządzanie relacjami z klientami (CRM). Dzięki możliwościom ujednolicenia danych klientów, automatyzacji działań marketingowych i analityki ofert Salesforce jest przykładem tego, jak dobrze wdrożona usługa IT może stać się nieocenionym atutem dla małych firm.

W kolejnych sekcjach przeanalizujemy liczne korzyści, jakie usługi IT mogą przynieść Twojej małej firmie, opierając się na konkretnych przykładach sprawdzonych możliwości Salesforce. Niezależnie od tego, czy jesteś start-upem pragnącym szybkiego rozwoju, czy małym przedsiębiorstwem chcącym awansować na wyższy poziom, zrozumienie potencjału usług IT może być pierwszym krokiem w kierunku bardziej wydajnego, efektywnego i zyskownego działania.

Rola IT w małych firmach

1. Efektywność i automatyzacja

W świecie małych firm, w którym stawki są wysokie, czas jest często najcenniejszym zasobem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, w jakie usługi IT przyczyniają się do działalności małych firm, jest automatyzacja. Automatyzując powtarzalne i czasochłonne zadania, takie jak rozliczenia, fakturowanie, a nawet kontakt z klientem, usługi IT uwalniają cenne zasoby ludzkie, dzięki czemu mogą skupić się na strategicznych inicjatywach wymagających kreatywności i osądu. Wyobraź sobie na przykład, że Twój zespół sprzedaży spędza mniej czasu na wprowadzaniu danych, a więcej na pielęgnowaniu potencjalnych klientów i zamykaniu transakcji. Wzrost produktywności może być znaczny, co może skutkować pozytywnymi wynikami biznesowymi.

2. Zarządzanie i analiza danych

Przy ostrej konkurencji i często niskich marżach podejmowanie świadomych decyzji może zmienić zasady gry dla małych firm. Usługi IT mogą zapewnić narzędzia potrzebne do skutecznego zarządzania danymi i ich analityki. Od śledzenia zachowań klientów po ocenę skuteczności kampanii marketingowych – zebrane dane można analizować w celu identyfikacji wzorców, prognozowania trendów i wprowadzania korekt w czasie rzeczywistym. Dzięki znajomości danych mała firma może wyprzedzić konkurencję i zająć pozycję lidera rynku, a nie naśladowcy.

3. Oszczędności

Chociaż początkowa inwestycja w usługi IT może wydawać się wysoka dla małej firmy, długoterminowe oszczędności są często znaczne. Dzięki digitalizacji ręcznych procesów firmy mogą zmniejszyć koszty związane z papierkową robotą, błędami ludzkimi i nieefektywnością. Ponadto wiele usług IT jest opartych na chmurze, co eliminuje potrzebę posiadania infrastruktury fizycznej i związanych z nią kosztów utrzymania. Jeśli weźmie się pod uwagę zwiększoną wydajność i zmniejszone koszty ogólne, zwrot z inwestycji w usługi IT może być bardzo atrakcyjny.

4. Skalowalność

Wraz z rozwojem Twojej firmy będą ewoluować także Twoje potrzeby technologiczne. Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów nowoczesnych usług IT jest ich skalowalność. Niezależnie od tego, czy powiększasz swój zespół, poszerzasz ofertę produktów, czy wkraczasz na nowe rynki, Twoje usługi IT mogą rozwijać się wraz z Tobą. Ta elastyczność oznacza, że małe firmy nie muszą ponosić dużych inwestycji początkowych, ale mogą w razie potrzeby skalować swoją infrastrukturę IT w górę lub w dół, zapewniając zarówno elastyczność, jak i opłacalność.

5. Bezpieczeństwo

W epoce, w której nieuchronnie pojawiają się zagrożenia cybernetyczne, małe przedsiębiorstwa mogą być szczególnie narażone. To sprawia, że solidne środki bezpieczeństwa są niepodlegającą negocjacjom cechą każdej usługi IT. Od firewall po szyfrowanie danych i uwierzytelnianie etapowe – usługi IT zapewniają wiele warstw zabezpieczeń w celu ochrony wrażliwych danych i systemów. Dla małych firm oznacza to spokój ducha i swobodę skupienia się na podstawowej działalności biznesowej, bez ciągłej obawy o naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Salesforce jako wzór do naśladowania w CRM

1. System do zarządzania relacjami z klientem (CRM)

Sercem każdej małej firmy są relacje z klientami. Salesforce wyróżnia się w tym aspekcie oferując intuicyjny i kompleksowy system zarządzania relacjami z klientami (CRM). W przeciwieństwie do samodzielnych baz danych lub podstawowych rozwiązań do zarządzania kontaktami, możliwości CRM Salesforce są rozległe. Od pozyskiwania potencjalnych klientów po utrzymanie klientów — Salesforce prowadzi firmy przez każdy etap cyklu życia klienta. Łatwość obsługi platformy oznacza, że nawet firmy z ograniczoną wiedzą informatyczną mogą z powodzeniem wdrożyć swój CRM i zarządzać nim, dzięki czemu to narzędzie jest dostępne i niezwykle cenne dla małych przedsiębiorstw.

2. Personalizacja

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o interakcje z klientami. Salesforce doskonale to rozumie i oferuje funkcje, które umożliwiają wysoce spersonalizowany marketing i obsługę klienta. Wykorzystując sztuczną inteligencję i analizę danych, Salesforce pozwala firmom segmentować bazę klientów i odpowiednio dostosowywać interakcje. Ten poziom personalizacji może prowadzić do bardziej znaczących interakcji, wyższych współczynników konwersji i ostatecznie większej lojalności klientów.

3. Intergacja

Jednym z głównych wyzwań stojących przed małymi firmami jest radzenie sobie z różnymi systemami IT — różnymi narzędziami do księgowości, komunikacji, marketingu i tak dalej. Salesforce stawia czoła temu wyzwaniu dzięki swoim wyjątkowym możliwościom integracji. Na przykład Salesforce AppExchange to rynek setek gotowych integracji, które łączą Salesforce z innymi powszechnie używanymi narzędziami biznesowymi. Ta funkcja umożliwia małym firmom ujednolicenie działań w ramach jednego, usprawnionego systemu IT, zmniejszając w ten sposób zarówno złożoność, jak i koszty.

4. Analizy i raporty

Dane są tak cenne, jak wnioski z nich wyciągnięte, a Salesforce przoduje w tej dziedzinie dzięki solidnym funkcjom analitycznym i raportowym. Dzięki narzędziom takim jak Salesforce Einstein Analytics małe firmy mogą zagłębić się w dane, analizując trendy sprzedaży, zachowania klientów i efektywność operacyjną. Te spostrzeżenia umożliwiają przedsiębiorstwom szybkie podejmowanie decyzji w oparciu o dane, zapewniając im przewagę konkurencyjną, która jest kluczowa w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.

5. Społeczność i wsparcie

Uczenie się i adaptacja są częścią podróży każdej małej firmy. Salesforce oferuje niezrównaną społeczność i strukturę wsparcia, która ułatwia tę krzywą uczenia się. Dzięki forom, kursom online i obszernej dokumentacji firmy mają dostęp do ogromnej wiedzy, dzięki której mogą rozwiązywać problemy, optymalizować wykorzystanie, a nawet wprowadzać innowacje w zakresie wykorzystania Salesforce. Aspekt wspólnotowy oznacza również, że małe firmy mogą nawiązywać kontakty z innymi firmami z podobnych branż, wymieniając najlepsze praktyki i nowatorskie strategie wykorzystania możliwości Salesforce.

6. Przystępność cenowa i elastyczność

Wbrew powszechnemu przekonaniu Salesforce nie jest przeznaczony tylko dla dużych przedsiębiorstw z głębokimi kieszeniami. Platforma oferuje różne pakiety zaprojektowane z myślą o firmach każdej wielkości. Małe firmy mogą zacząć od podstawowych funkcji, a następnie zwiększać skalę w miarę wzrostu ich potrzeb i zasobów. Ta modułowość nie tylko sprawia, że Salesforce jest przystępna cenowo, ale także zmniejsza barierę wejścia dla małych firm, które chcą skorzystać z zaawansowanych możliwości CRM.

Przykłady z życia wzięte

Uwaga: nazwy firm zostały zmienione ze względu na politykę prywatności.

1. Butikowy sprzedawca powiększa bazę klientów

Mały sklep butikowy specjalizujący się w ręcznie robionej biżuterii zintegrował Salesforce CRM w celu zarządzania rosnącą bazą klientów. W ciągu sześciu miesięcy firma odnotowała 35% wzrost utrzymania klientów i 20% wzrost liczby nowych klientów, przypisując znaczną część tego wzrostu spersonalizowanym kampaniom marketingowym prowadzonym za pośrednictwem Salesforce.

2. Lokalny dostawca usług usprawnia działanie

Lokalny dostawca usług hydraulicznych i HVAC doświadczył znacznych niedociągnięć w planowaniu spotkań i zarządzaniu klientami. Wykorzystując funkcje automatyzacji i analityki Salesforce, firma ograniczyła błędy w ręcznym planowaniu o 90% i obniżyła koszty operacyjne o 15%.

3. Organizacja non-profit zwiększa swój wpływ

Mała organizacja non-profit, której celem jest zapewnianie zasobów edukacyjnych społecznościom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji, borykała się z trudnościami w zarządzaniu darczyńcami i docieraniu do nich. Przechodząc na Salesforce Nonprofit Cloud, udało im się scentralizować bazę danych darczyńców, zautomatyzować większość działań informacyjnych, w wyniku czego odnotowali 25% wzrost darowizn w ciągu roku.

4. Startup technologiczny płynnie się rozwija

Startup technologiczny z branży SaaS korzystał z Salesforce od samego początku, przewidując potrzebę skalowalnego rozwiązania w miarę rozwoju firmy. Dziś ten startup przekształcił się w firmę średniej wielkości, powiększającą bazę klientów o 50% rok do roku bez konieczności zmiany platformy CRM, dzięki skalowalnym rozwiązaniom Salesforce.

5. Dostawca żywności maksymalizuje satysfakcję klienta

Lokalna firma zajmująca się dostawą żywności wykorzystała Salesforce do wdrożenia obiegu informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym ze swoją bazą klientów, co umożliwiło im natychmiastowe dostosowywanie usług w oparciu o preferencje i skargi klientów. Doprowadziło to do imponującego wzrostu ocen satysfakcji klientów, które w ciągu trzech miesięcy od wdrożenia Salesforce wzrosły ze średnio 3,5 do 4,5 na 5.

Podsumowując

W epoce cyfrowej wyprzedzenie konkurencji wymaga czegoś więcej niż tylko dobrego produktu lub usługi; wymaga strategicznego podejścia do technologii. Dla małych firm oznacza to wykorzystanie usług IT w celu zwiększenia wydajności, podejmowania decyzji w oparciu o dane i oferowania spersonalizowanej, usprawnionej obsługi klienta. Salesforce wyróżnia się pod tym względem jako wzór, pokazując, jak elastyczna i wszechstronna platforma CRM może oferować wymierne i wymierne korzyści firmom każdej wielkości.

Na przykładach z życia codziennego przekonaliśmy się, jaką moc transformacyjną mogą mieć inteligentne wybory technologiczne. Od butików detalicznych zwiększających utrzymanie klientów po dostawców usług usprawniających swoją działalność – firmy odnoszą wymierny sukces dzięki przyjęciu rozwiązań informatycznych Salesforce.

Potencjał wzrostu i wydajności to nie tylko mrzonka; to osiągalna rzeczywistość. Czy nie nadszedł czas, aby Twoja firma zrobiła krok w kierunku bardziej wydajnej, opartej na danych i zorientowanej na klienta przyszłości?

Gotowy na wzmocnienie swojej małej firmy? Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak można dostosować Salesforce do Twoich unikalnych potrzeb biznesowych.

Zespół NEXELERO