Salesforce dla MŚP: jak sprawić, by narzędzia korporacyjne pracowały dla małych firm

Salesforce dla MŚP: jak sprawić, by narzędzia korporacyjne pracowały dla małych firm

November 13, 2023

Mateusz Krzywiecki

Mateusz Krzywiecki

Odkryj, jak Salesforce może zrewolucjonizować małą firmę. Poznaj kluczowe korzyści, opcje personalizacji i prawdziwe historie sukcesu dzięki wiedzy NEXELERO.

Salesforce

CRM

Small Business

Salesforce dla MŚP: jak sprawić, by narzędzia korporacyjne pracowały dla małych firm

W stale zmieniającym się krajobrazie biznesowym małe przedsiębiorstwa często stają przed tymi samymi złożonymi wyzwaniami, co ich większe odpowiedniki. Zarządzanie relacjami z klientami, optymalizacja procesów i utrzymywanie konkurencyjności mogą być zniechęcającymi zadaniami, szczególnie gdy zasoby są ograniczone. W tym miejscu pojawia się niezawodny system zarządzania relacjami z klientami (CRM), a Salesforce, zaufana marka w świecie CRM, świeci jako latarnia nadziei dla małych firm.

Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji narzędzia na poziomie korporacyjnym, dostosowane do unikalnych potrzeb i skali Twojej małej firmy. W tym artykule odkryjemy możliwości i korzyści płynące z wykorzystania Salesforce do osiągnięcia sukcesu małej firmy. Zagłębimy się w znaczenie systemów CRM dla małych przedsiębiorstw, przeanalizujemy kluczowe zalety wyboru Salesforce i przedstawimy praktyczne wskazówki, jak dostosować tę potężną platformę do Twoich konkretnych wymagań.

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub przedsiębiorcą, który chce w pełni wykorzystać technologię CRM, dołącz do nas w tej podróży, podczas której odkrywamy, w jaki sposób Salesforce może przekształcić Twoje operacje, zwiększyć wydajność i utorować drogę do zrównoważonego wzrostu. Zanurzmy się w artykuł „Salesforce dla małych firm: jak sprawić, by narzędzia dla przedsiębiorstw działały dla Ciebie”.

Znaczenie CRM dla małych firm

Małe firmy stanowią podstawę gospodarek na całym świecie, napędzają innowacje, tworzą miejsca pracy i stanowią siłę napędową społeczności lokalnych. Często jednak na swojej drodze do sukcesu stają przed wyjątkowymi wyzwaniami. Jednym z najważniejszych wyzwań jest efektywne zarządzanie relacjami z klientami i procesami. W tym miejscu wkraczają systemy CRM.

Co to jest CRM i dlaczego ma znaczenie dla małych firm?

Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) to strategia i technologia wykorzystywana przez firmy do zarządzania interakcjami z klientami i analizowania ich na każdym etapie życia klienta. Obejmuje gromadzenie, organizowanie i wykorzystywanie danych o klientach w celu poprawy relacji, poprawy zadowolenia klientów i napędzania wzrostu.

W przypadku małych firm CRM może zmienić reguły gry. Oto dlaczego:

1. Organizacja i centralizacja: małe firmy często zaczynają od arkuszy kalkulacyjnych, skrzynek odbiorczych e-maili i niepołączonych narzędzi do zarządzania danymi klientów. Systemy CRM centralizują te informacje, czyniąc je łatwo dostępnymi i eliminując silosy danych.

2. Lepsza komunikacja: skuteczna komunikacja jest kluczem do budowania i utrzymywania relacji z klientami. Systemy CRM umożliwiają firmom śledzenie interakcji, ustawianie przypomnień i automatyzację komunikacji, dzięki czemu żaden klient nie zostanie przeoczony.

3. Większa satysfakcja klienta: mając 360-stopniowy widok na każdego klienta, małe firmy mogą zapewnić bardziej spersonalizowane doświadczenia. Przekłada się to na większą satysfakcję i lojalność klientów.

4. Skuteczność sprzedaży i marketingu: systemy CRM usprawniają procesy sprzedaży i marketingu, umożliwiając małym firmom docieranie do właściwych odbiorców z właściwym komunikatem we właściwym czasie. Efektywność ta przekłada się na oszczędności i wzrost przychodów.

5. Podejmowanie decyzji w oparciu o dane: dzięki CRM małe firmy mogą podejmować świadome decyzje w oparciu o dane i analizy w czasie rzeczywistym. Umożliwia im to szybkie dostosowywanie się do zmian rynkowych i podejmowanie strategicznych wyborów napędzających rozwój.

6. Skalowalność: w miarę rozwoju małych firm ich system CRM może skalować się wraz z nimi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb i wymagań.

W świecie, w którym oczekiwania klientów stale rosną, a konkurencja jest zacięta, CRM to nie tylko narzędzie – to przewaga konkurencyjna. Umożliwia małym firmom konkurowanie z większymi przedsiębiorstwami, zapewniając spersonalizowane doświadczenia, poprawę wydajności i napędzanie wzrostu.

W kolejnych sekcjach przeanalizujemy, w jaki sposób Salesforce, wiodący dostawca rozwiązań CRM, może przynieść korzyści małym firmom i pomóc im prosperować na coraz bardziej dynamicznym rynku.

Kluczowe korzyści ze stosowania Salesforce dla MŚP

Salesforce to nie tylko CRM; to potężna platforma biznesowa, która umożliwia małym i średnim firmom (MŚP) osiągnięcie ponad swoją wagę. Oto kilka kluczowych korzyści z wyboru Salesforce dla Twojej firmy:

1. Skalowalność: Salesforce rozwija się wraz z Twoją firmą. Niezależnie od tego, czy jesteś małym start-upem, czy szybko rozwijającą się MŚP, Salesforce może dostosować się do Twoich zmieniających się potrzeb. Możesz zacząć od podstawowego systemu CRM i stopniowo dodawać kolejne funkcje i możliwości w miarę rozwoju firmy.

2. Customization: Every SMB is unique, and Salesforce understands that. With its robust customization options, you can tailor the platform to match your specific business processes and requirements. Create custom fields, workflows, and reports to fit your workflow like a glove.

3. Pełny widok klienta: Salesforce zapewnia 360-stopniowy widok Twoich klientów. Masz dostęp do wielu informacji, od danych kontaktowych po historię zakupów, co pozwala zapewniać wysoce spersonalizowane doświadczenia i wzmacniać relacje z klientami.

4. Automatyzacja marketingu: małe i średnie firmy mogą wykorzystać możliwości automatyzacji marketingu Salesforce, aby usprawnić generowanie potencjalnych klientów, marketing e-mailowy i zarządzanie kampaniami. To nie tylko oszczędza czas, ale także poprawia współczynnik konwersji leadów.

5. Efektywność sprzedaży: narzędzia sprzedażowe Salesforce pomagają małym i średnim firmom zarządzać potencjalnymi klientami, śledzić możliwości i efektywniej zamykać transakcje. Zespoły sprzedaży mogą nadawać priorytety potencjalnym klientom, automatyzować działania następcze i prognozować sprzedaż z większą dokładnością.

6. Obsługa klienta: doskonała obsługa klienta to cecha charakterystyczna odnoszących sukcesy małych i średnich przedsiębiorstw. Salesforce pozwala zapewniać wsparcie na najwyższym poziomie, zarządzać sprawami i zapewniać terminowe odpowiedzi na zapytania klientów.

7. Integracja: Salesforce płynnie integruje się z innymi narzędziami i aplikacjami biznesowymi, ułatwiając połączenie Twojego CRM z pocztą e-mail, automatyzacją marketingu, księgowością i nie tylko. Zapewnia to spójność danych i ogranicza ręczne wprowadzanie danych.

8. Raportowanie i analityka: decyzje oparte na danych są niezbędne dla małych i średnich firm, które chcą zachować konkurencyjność. Salesforce oferuje niezawodne funkcje raportowania i analiz, które pomagają uzyskać wgląd w wyniki Twojej firmy, śledzić KPI i identyfikować możliwości rozwoju.

9. AppExchange: to skarbnica gotowych aplikacji i integracji. Możesz znaleźć aplikacje, które rozszerzają funkcjonalność Salesforce i jeszcze bardziej dostosowują ją do Twoich potrzeb.

10. Zaufana platforma: Salesforce jest liderem rynku i godną zaufania marką w obszarze CRM. Wybór renomowanej platformy, takiej jak Salesforce, daje MŚP pewność co do inwestycji w technologię oraz dostęp do wspierającej społeczności i zasobów.

Włączenie Salesforce do operacji małych i średnich firm może być decyzją zmieniającą reguły gry. Umożliwia efektywne działanie, budowanie silnych relacji z klientami i skuteczne konkurowanie w Twojej branży. W następnej sekcji omówimy, jak dostosować Salesforce, aby skutecznie spełniał potrzeby małej firmy.

Dostosowywanie Salesforce do potrzeb MŚP

Jedną z wyróżniających się cech Salesforce jest jego elastyczność i możliwości adaptacji. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne, ale raczej wszechstronna platforma, którą można dostosować do unikalnych potrzeb i preferencji małej firmy.

1. Niestandardowe pola i obiekty: Salesforce umożliwia tworzenie niestandardowych pól i obiektów w celu przechwytywania danych, które są najważniejsze dla Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy są to konkretne informacje o kliencie, szczegóły produktu czy unikalne identyfikatory, możesz dostosować Salesforce tak, aby pasował do Twojego stylu pracy.

2. Przepływy pracy i automatyzacja: usprawnij swoje procesy biznesowe, konfigurując zautomatyzowane przepływy pracy w Salesforce. Od kwalifikacji potencjalnego klienta po wdrożenie klienta — możesz zdefiniować zasady i działania, które poprowadzą Twój zespół przez każdy etap.

3. Raporty i pulpity nawigacyjne: uzyskaj wgląd w wyniki swojej firmy dzięki niestandardowym raportom i pulpitom nawigacyjnym. Wizualizuj kluczowe wskaźniki, śledź postępy i podejmuj decyzje w oparciu o dane. Dostosuj swoje raporty, aby skupić się na wskaźnikach, które są najważniejsze dla Twojej firmy niezależni od jej wielkości.

4. Szablony wiadomości e-mail i komunikacja: twórz spersonalizowane szablony wiadomości e-mail i automatyzuj komunikację e-mail z obecnymi i obecnymi klientami. Narzędzia komunikacyjne Salesforce pomagają zachować spójny przekaz i skutecznie nawiązywać kontakt z odbiorcami.

5. Integracja z innymi narzędziami: Salesforce bezproblemowo integruje się z szeroką gamą aplikacji innych firm za pośrednictwem AppExchange. Zintegruj marketing e-mailowy, księgowość, handel elektroniczny i inne narzędzia, aby stworzyć ujednolicony system wspierający rozwój Twojej firmy.

6. Dostępność mobilna: dzięki aplikacji mobilnej Salesforce Ty i Twój zespół możecie uzyskać dostęp do danych CRM, gdziekolwiek się znajdujesz. Pozostań w kontakcie z klientami, zarządzaj potencjalnymi klientami i odpowiadaj na zapytania z dowolnego miejsca, zwiększając produktywność i szybkość reakcji.

7. Zestawy uprawnień i zabezpieczenia: utrzymuj bezpieczeństwo danych i kontroluj dostęp użytkowników za pomocą zestawów uprawnień i kontroli dostępu opartej na rolach. Upewnij się, że wrażliwe dane klientów są chronione, jednocześnie zapewniając swojemu zespołowi potrzebne informacje.

8. Wsparcie i szkolenia: Salesforce oferuje obszerne zasoby szkoleniowe i wspierającą społeczność, aby pomóc małym i średnim firmom w pełni wykorzystać inwestycje w CRM. Wykorzystaj te zasoby, aby upewnić się, że Twój zespół jest biegły w skutecznym korzystaniu z Salesforce.

Dostosowując Salesforce do procesów i celów Twojej firmy, możesz stworzyć system CRM, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Możliwość dostosowywania i rozwijania systemu CRM w miarę rozwoju firmy to znacząca zaleta, która wyróżnia Salesforce.

W następnej sekcji zagłębimy się w historię sukcesu małej firmy, która prosperowała dzięki wykorzystaniu mocy Salesforce.

Historia sukcesu: jak firma XYZ odniosła sukces dzięki Salesforce

Uwaga: nazwa firmy została zmieniona ze względu na politykę prywatności.

Poznaj firmę XYZ, mały, ale ambitny startup e-commerce specjalizujący się w ręcznie robionych produktach rzemieślniczych. Podobnie jak wiele startupów, firma stanęła przed wyzwaniem skutecznego zarządzania relacjami z klientami i skalowania swojej działalności, pozostając wiernym swoim rzemieślniczym korzeniom. Oto jak Salesforce odegrał kluczową rolę w ich historii sukcesu:

Wyzwanie:

Firma XYZ zaczynała od małej bazy klientów i opierała się na ręcznych procesach śledzenia zamówień, zarządzania zapytaniami klientów i koordynowania działań z rzemieślnikami. W miarę rozwoju firmy, firma zdała sobie sprawę, że potrzebują bardziej wyrafinowanego rozwiązania:

 1. Skalowanie operacji: wraz ze wzrostem popytu, firma zmuszona została do skalowania swoich operacji związaych z produkcją i obsługą klienta bez utraty jakości.
 2. Zwiększanie zaangażowania klientów: utrzymywanie osobistego kontaktu z klientami było podstawową wartością firmy XYZ. Potrzebowali systemu, który pozwoliłby im zapamiętać indywidualne preferencje i zapewnić spersonalizowane rekomendacje.

Rozwiązanie Salesforce:

Firma XYZ przyjęła Salesforce jako swoje rozwiązanie CRM, co zmieniło sposób jej działania:

1. Usprawnione operacje: automatyzacja przepływu pracy Salesforce pomogła firmie XYZ usprawnić przetwarzanie zamówień i zarządzanie zapasami. Ta automatyzacja ograniczyła błędy, poprawiła wydajność i umożliwiła obsługę większej liczby zamówień bez zwiększania znacznych kosztów ogólnych.

2. Spersonalizowane zaangażowanie klienta: 360-stopniowy widok klienta Salesforce pozwolił firmie XYZ personalizować interakcje. Firma mogła teraz zapamiętywać preferencje klientów, śledzić historię zakupów i wysyłać dostosowane rekomendacje produktów. To spersonalizowane podejście doprowadziło do zwiększenia lojalności klientów i powtarzalności transakcji.

3. Skalowalność: w miarę dalszego rozwoju firmy XYZ, Salesforce skalował się wraz z nią. Firma dodała niestandardowe pola, workflowy i funkcje raportowania, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb bez większych zakłóceń działania firmy.

4. Dostępność mobilna: dzięki aplikacji mobilnej Salesforce zespół firmy XYZ mógł uzyskiwać dostęp do danych klientów, zarządzać zamówieniami i odpowiadać na zapytania z targów rzemieślniczych, wystaw handlowych lub z dowolnego miejsca, w którym prowadził działalność.

Rezultaty:

Wpływ Salesforce na działalność firmy XYZ był ogromny:

 • 20% wzrost wydajności: automatyzacja rutynowych zadań doprowadziła do 20% wzrostu wydajności operacyjnej, pozwalając zespołowi skupić się na tworzeniu wyjątkowych produktów.
 • 30% wzrost sprzedaży: spersonalizowane rekomendacje i większe zaangażowanie klientów zaowocowały 30% wzrostem sprzedaży w pierwszym roku korzystania z Salesforce.
 • Wysokie zadowolenie klientów: zaangażowanie firmy XYZ w personalizację i szybkość reakcji zapewniło jej wysokie wyniki w zakresie zadowolenia klientów i pozytywne recenzje, co dodatkowo napędzało ich rozwój.
 • Skalowalność: w miarę poszerzania linii produktów i bazy klientów firma XYZ w dalszym ciągu dostosowywała Salesforce do zmieniających się potrzeb, zapewniając długoterminowy zrównoważony rozwój.

Historia sukcesu firmy XYZ pokazuje, jak Salesforce może zmienić reguły gry dla małych firm. Dostarczając dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie CRM, Salesforce umożliwiło im skalowanie, zwiększanie zaangażowania klientów i utrzymanie wartości rzemieślniczych. Ten przypadek ilustruje rzeczywiste korzyści, jakie Salesforce może zapewnić małym firmom, które chcą prosperować na konkurencyjnych rynkach.

W następnej sekcji przedstawimy praktyczne wskazówki dla małych firm, które chcą skutecznie wdrożyć Salesforce.

Wskazówki dotyczące wdrażania Salesforce w małej firmie

Skuteczne wdrożenie Salesforce w Twojej małej firmie może być doświadczeniem transformacyjnym. Ważne jest, aby podejść do niego najpierw ostrożnie planując, a potem ostrożnie wdrażając. Oto kilka praktycznych wskazówek zapewniających pomyślne wdrożenie:

1. Zdefiniuj swoje cele:

 • Zacznij od ustalenia jasnych celów i założeń dotyczących wdrożenia Salesforce. Jakim konkretnym wyzwaniom chcesz się zmierzyć i jakie wyniki chcesz osiągnąć? Zdefiniuj wskaźniki swojego sukcesu.

2. Zaplanuj wdrożenie:

 • Opracuj szczegółowy plan wdrożenia, który określa kroki, harmonogram i odpowiedzialnych członków zespołu. Weź pod uwagę wszelkie wymagania dotyczące dostosowywania, migracji danych i integracji.

3. Zainwestuj w szkolenia:

 • Zadbaj o to, aby Twój zespół przeszedł odpowiednie szkolenie z obsługi Salesforce. Salesforce oferuje szereg zasobów szkoleniowych, w tym kursy online i certyfikaty. Doświadczeni użytkownicy zmaksymalizują korzyści płynące z platformy.

4. Czyszczenie i migracja danych:

 • Przed wdrożeniem Salesforce wyczyść istniejące dane, aby zapewnić ich dokładność. Opracuj strategię migracji danych, aby płynnie przenieść dane do CRM.

5. Zacznij od małych rzeczy i rozwijaj je:

 • Zacznij od możliwego do zarządzania zakresu początkowej implementacji. Gdy Twój zespół poczuje się już komfortowo i będzie biegły w korzystaniu z Salesforce, stopniowo rozszerzaj jego wykorzystanie, aby uwzględnić więcej jego funkcjonalności.

6. Personalizuj w przemyślany sposób:

 • Chociaż Salesforce oferuje duże możliwości personalizacji, oprzyj się pokusie nadmiernego dostosowywania. Wdrażaj wyłącznie personalizacje, które są zgodne z procesami i celami biznesowymi.

7. Korzystanie z systemu jest kluczem do sukcesu:

 • Wspieraj adopcję użytkowników, angażując swój zespół w proces decyzyjny i rozwiązując ich obawy. Podkreśl zalety Salesforce i mów o tym, jak usprawni ich codzienną pracę.

8. Dokładnie przetestuj:

 • Przed uruchomieniem przeprowadź dokładne testy, aby upewnić się, że Salesforce działa zgodnie z oczekiwaniami. Testuj integralność danych, automatyzację i przepływy pracy użytkowników.

9. Bezpieczeństwo danych i prywatność:

 • Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo i prywatność danych. Wdrażaj kontrolę dostępu opartą na rolach i szyfrowanie, aby chronić poufne informacje o klientach.

10. Monitoruj i usprawniaj:

 • Po wdrożeniu regularnie monitoruj wykorzystanie i wydajność. Zbieraj opinie użytkowników i w razie potrzeby wprowadzaj udoskonalenia, aby stale optymalizować konfigurację Salesforce.

11. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów:

 • Rozważ współpracę z konsultantami lub ekspertami Salesforce, którzy mogą udzielić wskazówek na temat najlepszych praktyk i pomóc dostosować Salesforce do Twoich konkretnych potrzeb biznesowych.

12. Stay Informed:

 • Bądź na bieżąco z najnowszymi funkcjami i aktualizacjami Salesforce. Salesforce stale się rozwija, a bycie na bieżąco pomoże Ci wykorzystać nowe możliwości na swoją korzyść.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami i najlepszymi praktykami, Twoja mała firma może skutecznie wdrożyć Salesforce, zapewniając płynne przejście i maksymalizując korzyści płynące z tej potężnej platformy CRM.

Na zakończenie podsumujemy najważniejsze punkty i zachęcimy czytelników do sprawdzenia, w jaki sposób Salesforce może przekształcić ich własne małe firmy.

Podsumowując

W dynamicznym świecie małych firm, gdzie każda decyzja ma znaczenie, wykorzystanie mocy Salesforce może zmienić zasady gry. Zbadaliśmy znaczenie CRM dla małych firm, podkreśliliśmy kluczowe korzyści wynikające z wyboru Salesforce i zagłębiliśmy się w opcje dostosowywania, dzięki którym ta platforma idealnie pasuje do Twoich unikalnych potrzeb.

Dzięki historii sukcesu firmy XYZ widzieliśmy na własne oczy, jak Salesforce może przekształcić małą firmę, prowadząc do zwiększenia wydajności, zaangażowania klientów i znacznego wzrostu. Ich podróż stanowi świadectwo potencjału czekającego na tych, którzy uznają Salesforce za strategicznego partnera na swojej drodze rozwoju.

Rozważając możliwości, pamiętaj o tych niezbędnych wskazówkach dotyczących wdrażania Salesforce w małej firmie. Staranne planowanie, adaptacja użytkowników i ciągłe udoskonalanie to klucze do wykorzystania pełnego potencjału tej wszechstronnej platformy CRM.

Gotowy na kolejny krok w transformacji swojej małej firmy za pomocą Salesforce? Niezależnie od tego, czy chcesz usprawnić operacje, zwiększyć zaangażowanie klientów, czy też pobudzić rozwój, NEXELERO jest tutaj, aby Ci pomóc. Nasz zespół ekspertów Salesforce może przeprowadzić Cię przez proces wdrożenia, dostosować Salesforce do Twoich unikalnych wymagań i pomóc uwolnić jego pełny potencjał.

Nie przegap okazji, aby usprawnić swoją firmę dzięki Salesforce. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać spersonalizowaną konsultację i wyruszmy w podróż w kierunku zwiększonej wydajności, zwiększonych przychodów i trwałego sukcesu.

Pamiętaj, że w świecie małych firm innowacja i wydajność często decydują o przewadze lub przetrwaniu. Salesforce może być Twoim katalizatorem rozwoju, a NEXELERO jest tutaj, aby być Twoim zaufanym partnerem w tej ekscytującej podróży.

Dziękujemy za dołączenie do nas w tej podróży „Salesforce dla małych firm: jak sprawić, by narzędzia korporacyjne pracowały dla Ciebie”. Z niecierpliwością czekamy na pomoc w osiągnięciu celów małych firm dzięki Salesforce.

Zespół NEXELERO