Jak wykorzystać Salesforce do doskonalenia obsługi klienta?

Jak wykorzystać Salesforce do doskonalenia obsługi klienta?

July 18, 2023

Mateusz Krzywiecki

Mateusz Krzywiecki

Odkryj, jak wykorzystać Salesforce do świadczenia doskonałej obsługi klienta! Poznaj kluczowe funkcje, najlepsze praktyki i strategie w naszym nowym przewodniku.

Salesforce

W dzisiejszym wysoce konkurencyjnym świecie biznesu zapewnienie wyjątkowej obsługi klienta stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Nie chodzi już tylko o rozwiązywanie problemów; chodzi o tworzenie niezapomnianych doświadczeń klientów, które wspierają lojalność, tworzą zwolenników marki i napędzają rozwój biznesu. Jednym z narzędzi, które może znacząco pomóc w osiągnięciu tego celu, jest Salesforce.

Znany jako platforma CRM nr 1 na świecie, Salesforce to znacznie więcej niż narzędzie dla zespołów sprzedażowych. To potężna platforma, która przy efektywnym wykorzystaniu może zmienić jakość obsługi klienta z zadowalającej na wyjątkową. W tym poście zagłębimy się w zawiłości wykorzystania Salesforce do doskonalenia obsługi klienta, omówimy kluczowe funkcje, udostępnimy strategie i przedstawimy rzeczywiste studium przypadku, aby zilustrować możliwości platformy. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz korzystać z Salesforce, czy chcesz wycisnąć z platformy więcej, ten artykuł dostarczy cennych informacji, które pozwolą Ci ulepszyć obsługę klienta. Zanurzmy się więc i zbadajmy moc Salesforce w zapewnianiu najwyższej jakości obsługi klienta!

Dlaczego Salesforce dla obsługi klienta?

Salesforce to nie tylko narzędzie CRM; to kompletny ekosystem zaprojektowany z myślą o klientach. Salesforce swoją pozycję lidera w obsłudze klienta zdobył z wielu powodów. Oto kilka:

  • Widok klienta 360 stopni: Salesforce Service Cloud zapewnia holistyczny widok każdego klienta. Agreguje informacje z różnych punktówinterakcji, zapewniając agentom obsługi szczegółowy wgląd w preferencje, zachowania i historię klientów. To głębokie zrozumienie umożliwia spersonalizowaną i proaktywną obsługę,
  • Obsługa wielokanałowa: w dzisiejszej erze cyfrowej klienci oczekują kontaktu z firmami za pośrednictwem preferowanych kanałów. Salesforce oferuje funkcje wielokanałowe, które umożliwiają bezproblemową integrację platform telefonicznych, e-mailowych, internetowych, czatowych i mediów społecznościowych. Zapewnia to spójną i ujednoliconą obsługę klienta we wszystkich kanałach,
  • Zautomatyzowane zarządzanie sprawami (Cases): dzięki zautomatyzowanemu zarządzaniu sprawami Salesforce przychodzące zgłoszenia serwisowe są automatycznie kierowane do odpowiedniego agenta z odpowiednim zestawem umiejętności. Funkcja pomaga usprawnić przepływ pracy, skrócić czas rozwiązywania problemów i poprawić ogólną satysfakcję klienta,
  • Skalowalność: Salesforce został zaprojektowany tak, aby rozwijał się wraz z Twoją firmą. Wraz z rozwojem bazy klientów, Salesforce może łatwo skalować, aby sprostać zwiększonemu popytowi, zapewniając, że obsługa klienta pozostanie na najwyższym poziomie,
  • Możliwości integracji: Salesforce można zintegrować z mnóstwem innych narzędzi i systemów, w tym z istniejącym CRM lub ERP, platformami mediów społecznościowych, a nawet narzędziami AI. Pozwala to usprawnić operacje, zwiększyć produktywność i zapewnić bardziej efektywną obsługę klienta

Wybór Salesforce do obsługi klienta to wybór sukcesu klienta. Głównym celem jest umieszczenie klientów w centrum uwagi Twojej firmy i zapewnienie im wyjątkowej jakości obsługę.

Kluczowe funkcje Salesforce dla obsługi klienta

Salesforce oferuje szeroką gamę funkcji zaprojektowanych specjalnie w celu usprawnienia obsługi klienta i zapewnienia, że zawsze zapewniasz najwyższy standard wsparcia. Zagłębmy się w te potężne narzędzia.

Service Cloud

Salesforce's Service Cloud, to wysoce elastyczna platforma obsługi klienta. Dzięki Service Cloud firmy mogą automatyzować procesy usługowe, usprawniać przepływy pracy i uzyskiwać dostęp do kluczowych artykułów, tematów i ekspertów, aby suprawnić pracę agenta obsługi klienta. Pozwala na sprawniejsze rozwiązywanie spraw, znacznie skracając czas obsługi zapytań i problemów klientów.

Wsparcie wielokanałowe

Salesforce naprawdę błyszczy dzięki Omni-Channel Support. Ta funkcja umożliwia agentom usługowym świadczenie spersonalizowanej i zunifikowanej pomocy we wszystkich punktach kontaktu, w tym przez telefon, pocztę e-mail, Internet, czat i media społecznościowe. Dzięki Omni-Channel Support możesz zapewnić spójną i wysokiej jakości obsługę, niezależnie od platformy, z której Twoi klienci zdecydują się nawiązać kontakt.

Einstein AI

Einstein AI, zastrzeżona sztuczna inteligencja Salesforce, która może znacząco wspomóc pracę w dziale obsługi klienta. Einstein AI może pomóc w automatyzacji odpowiedzi i sugestii, przewidywaniu przyszłych zachowań i dostarczaniu spostrzeżeń, które Twój zespół serwisowy może wykorzystać do poprawy jakości obsługi klienta. Nie tylko poprawia jakość usług, ale także zapewnia Twojemu zespołowi cenny czas, który może skupić się na bardziej złożonych zadaniach.

Social Customer Service

Umożliwia słuchanie, angażowanie się i odpowiadanie klientom na platformach mediów społecznościowych bezpośrednio z usługi Service Cloud. Pomaga zapewnić szybkie i skuteczne wsparcie, przekształcając interakcje klientów w mediach społecznościowych w możliwe do podjęcia działania sprawy.

Field Service Lightning

Dla firm, które polegają na pracownikach mobilnych, Field Service Lightning może być niezbędnym narzędziem. Zapewnia zespołom terenowym kompleksowy wgląd w klienta i współpracę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mają dostęp do właściwych informacji we właściwym czasie.

Wykorzystując wymienione powyżej funkcje, firmy mogą zmienić sposób obsługi klienta, co skutkuje zadowoleniem klientów i lepszą reputacją Twojej marki. Pamiętaj, w obszarze obsługi klienta liczy się każda interakcja!

Strategie wykorzystania Salesforce do obsługi klienta

Transformacja obsługi klienta wykracza poza samo korzystanie z platformy Salesforce; obejmuje również wdrażanie skutecznych strategii, aby w pełni wykorzystać możliwości narzędzia. Przyjrzyjmy się kilku kluczowym strategiom, które pomogą Ci wykorzystać Salesforce do doskonalenia obsługi klienta.

Customer Journey Mapping

Dzięki solidnemu zarządzaniu danymi klientów Salesforce możesz mapować podróż klienta, uzyskując wgląd w jego zachowanie, preferencje i potrzeby w każdym punkcie interakcji. Korzystaj z tych spostrzeżeń, aby optymalizować procesy obsługi klienta, przewidywać potencjalne problemy i oferować proaktywne rozwiązania.

Spersonalizuj swoją usługę

Salesforce pozwala na obszerne profilowanie klientów, pomagając spersonalizować usługę w oparciu o historię i preferencje każdego klienta. Spersonalizowana obsługa może znacznie poprawić satysfakcję klienta, sprawiając, że poczują się docenieni i zrozumiani.

Wykorzystaj analizę predykcyjną

Salesforce Einstein AI oferuje analizy predykcyjne, które mogą przewidywać zachowania klientów, pomagając przewidywać ich potrzeby i problemy. Wykorzystaj to na swoją korzyść, aby zapewnić proaktywną obsługę klienta i rozwiązać potencjalne problemy, zanim się te eskalują.

Wykorzystaj wsparcie wielokanałowe

Upewnij się, że Twoja obsługa klienta jest tak płynna i zintegrowana, jak to tylko możliwe, w pełni wykorzystując funkcję Omni-Channel Support. Zapewnij spójne wsparcie na wszystkich platformach, aby spotykać się z klientami tam, gdzie się znajdują, i świadczyć usługi na ich warunkach.

Ciągłe szkolenia i podnoszenie kwalifikacji

Dzięki regularnym aktualizacjom Salesforce i wdrażaniu nowych funkcji ważne jest, aby zespół obsługi klienta był na bieżąco i dobrze wyszkolony. Skorzystaj z Trailhead Salesforce, łatwego i przyjemnego sposobu nauki Salesforce, aby upewnić się, że Twój zespół w pełni rozumie i wykorzystuje wszystkie dostępne funkcje.

Słuchaj i ucz się z informacji zwrotnych

Salesforce Service Cloud może pomóc Ci zebrać i przeanalizować opinie klientów. Wykorzystaj te informacje, aby stale ulepszać swoje usługi, identyfikować luki i tworzyć podejście bardziej zorientowane na klienta.

Stosując te strategie, możesz mieć pewność, że w pełni wykorzystujesz potencjał Salesforce i zapewniasz swoim klientom najlepszą możliwą obsługę. Pamiętaj, że zadowolony klient to lojalny klient i nie ma lepszego narzędzia niż Salesforce, które pomoże Ci to osiągnąć!

Studium przypadku: rzeczywisty przykład wykorzystania Salesforce do obsługi klienta

Przyjrzyjmy się historii „ABC Tech”, rozwijającej się firmy technologicznej, która przed wdrożeniem Salesforce musiała stawić czoła poważnym wyzwaniom związanym z obsługą klienta. (Uwaga: nazwa firmy została zmieniona w celu ochrony jej prywatności).

Kontekst:

ABC Tech, firma specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, rozwijała się bardzo dynamicznie. Jednak wraz z rozwojem pojawiło się wyzwanie związane z zarządzaniem większą bazą klientów. Ich istniejąca infrastruktura obsługi klienta nie była w stanie nadążyć za rosnącą liczbą zgłoszeń serwisowych. Rezultatem był wolniejszy czas reakcji, zmniejszona satysfakcja klientów i przeciążony zespół obsługi klienta.

Rozwiązanie:

Firma ABC Tech wybrała Salesforce jako swoje rozwiązanie do obsługi klienta. Zaczęli od wykorzystania usługi Service Cloud do usprawnienia i zautomatyzowania procesu obsługi klienta. Kluczowe informacje o klientach zostały scentralizowane, co ułatwiło zespołowi obsługi klienta dostęp do niezbędnych danych i zapewnienie szybszej, bardziej spersonalizowanej obsługi.

Rezultat:

Dzięki Salesforce, firmie ABC Tech udało się skrócić średni czas odpowiedzi o 35%, znacznie poprawiając wskaźniki zadowolenia klientów. Wdrożenie Omni-Channel Support zaowocowało również bezproblemową obsługą klienta, dzięki czemu klienci mogą otrzymywać spójne wsparcie na różnych, preferowanych platformach.

Ale co najważniejsze, analizy predykcyjne Salesforce pomogły ABC Tech przewidzieć problemy klientów, zanim się pojawią, umożliwiając im przyjęcie proaktywnego podejścia do obsługi klienta. Zespół obsługi klienta miał większe uprawnienia, co prowadziło do wzrostu zadowolenia z pracy i mniejszej rotacji pracowników.

To studium przypadku pokazuje, jak Salesforce, gdy jest efektywnie używany, może zrewolucjonizować obsługę klienta, prowadząc do zadowolenia klientów oraz bardziej zaangażowanego i wydajnego zespołu obsługi klienta.

Pamiętaj, że ABC Tech to tylko jedna z tysięcy firm korzystających z możliwości obsługi klienta Salesforce. Jeśli oni mogą zmienić sposób obsługi klienta, Ty też możesz!

Najlepsze praktyki wykorzystania Salesforce w obsłudze klienta

Niezależnie od tego, jak potężna jest Salesforce, to strategia implementacji naprawdę tworzy lub psuje doświadczenie obsługi klienta. Oto kilka najlepszych praktyk dotyczących korzystania z Salesforce w obsłudze klienta:

Wykorzystaj wsparcie wielokanałowe

Funkcja Salesforce Omni-Channel umożliwia przedstawicielom obsługi klienta zarządzanie sprawami z różnych platform w ramach jednego interfejsu. To nie tylko usprawnia zarządzanie sprawami, ale także zapewnia spójną obsługę klienta we wszystkich punktach interakcji. Upewnij się, że Twój zespół jest przeszkolony w zakresie efektywnego wykorzystania tej funkcji.

Wykorzystaj sztuczną inteligencję dzięki Salesforce Einstein

Salesforce Einstein, sztuczna inteligencja wbudowana w platformę Salesforce, może radykalnie poprawić efektywność obsługi klienta. Może przewidywać zachowanie klientów, automatyzować rutynowe zadania i oferować inteligentne rekomendacje. Wykorzystaj moc Salesforce Einstein, aby usprawnić działania związane z obsługą klienta.

Priorytetyzuj zarządzanie sprawami (Case Management)

Salesforce oferuje solidne funkcje zarządzania sprawami. Wykorzystaj je do skutecznego śledzenia, zarządzania i rozwiązywania problemów klientów. Wdróż system ustalania priorytetów spraw na podstawie pilności, potencjalnego wpływu lub wartości dla klienta, aby zapewnić szybkie rozwiązywanie ważnych problemów.

Szól swój zespół

Narzędzie jest tak dobre, jak osoba, która nim się posługuje. Zainwestuj czas w szkolenie zespołu obsługi klienta w Salesforce. Zapoznaj ich z jego funkcjami i naucz, jak je wykorzystać, aby zapewnić doskonałą obsługę klienta.

Nieustanne monitoruj i optymalizuj

Salesforce zapewnia bogactwo danych, które można wykorzystać do monitorowania wydajności obsługi klienta. Regularnie przeglądaj te dane, aby zidentyfikować mocne strony i obszary wymagające poprawy. Ciągłe optymalizowanie wykorzystania Salesforce może prowadzić do wydajniejszych operacji i jeszcze lepszej obsługi klienta.

Wdrożenie najlepszych praktyk może pomóc w uwolnieniu pełnego potencjału Salesforce w operacjach obsługi klienta. Wszystko sprowadza się do efektywnego korzystania z narzędzia i ciągłego doskonalenia podejścia, w oparciu o dane dotyczące wydajności i opinie klientów.

Podsumowując

Salesforce, jako kompletne narzędzie do obsługi klienta, oferuje świat możliwości dla firm, które chcą zapewnić wyjątkową obsługę klienta. Od wszechstronnego zestawu funkcji obsługi klienta po nieograniczone możliwości oferowane przez Salesforce Einstein, platforma jest integralnym elementem udanej strategii obsługi klienta.

Omówiliśmy, dlaczego Salesforce jest najlepszym wyborem do obsługi klienta, podkreśliliśmy niektóre z jego kluczowych funkcji i zbadaliśmy różne strategie wykorzystania tych możliwości. Zagłębiliśmy się również w rzeczywiste studium przypadku i podzieliliśmy się najlepszymi praktykami w zakresie wykorzystania mocy Salesforce w operacjach obsługi klienta.

Mimo wszystko, jak każde narzędzie, wpływ Salesforce zależy od tego, jak dobrze jest używany. Szkolenie zespołu, ciągłe monitorowanie wyników i dostrajanie strategii to kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę.

Czy jesteś gotowy, aby wykorzystać Salesforce do doskonalenia obsługi klienta? Pamiętaj, że droga do wyjątkowej obsługi klienta nie kończy się tutaj. Pozostań ciekawy, odkrywaj, a co najważniejsze, nigdy nie przestawaj szukać sposobów na usprawnienie obsługi klienta.

Aby uzyskać fachową pomoc we wdrażaniu Salesforce do obsługi klienta lub w przypadku dalszych pytań, skontaktuj się z nami już dziś. Pozwól nam pomóc Ci przekształcić operacje obsługi klienta za pomocą Salesforce.

Rozpocznij podróż do doskonałości w obsłudze klienta!

Zespół NEXELERO