Jak ważna jest obsługa klienta w usługach IT?

Jak ważna jest obsługa klienta w usługach IT?

September 12, 2023

Mateusz Krzywiecki

Mateusz Krzywiecki

Poznaj kluczową rolę obsługi klienta w IT. Dowiedz się, jak kształtuje zaufanie, zwiększa lojalność i jest wspierany przez platformy takie jak Salesforce. Podejmij wyzwanie z NEXELERO

CRM

Technology

Customer Service

Jak ważna jest obsługa klienta w usługach IT?

W dzisiejszym szybko rozwijającym się krajobrazie cyfrowym usługi IT stały się podstawą przedsiębiorstw na całym świecie. Od zarządzania skomplikowanymi bazami danych po zapewnianie bezproblemowych systemów komunikacji – usługi te napędzają codzienne działania niezliczonych organizacji. Jednakże w żargonie dotyczącym bajtów, bitów i przepustowości można się zastanawiać: czy chodzi tylko o szczegóły techniczne? A może to właśnie aspekt ludzki, w szczególności obsługa klienta, ma duże znaczenie w dziedzinie IT?

W miarę jak zagłębiamy się w erę cyfrową, granice między czystą technologią a doświadczeniem użytkownika zacierają się. IT nie jest już tylko dla znających się na technologii; IT jest dla każdego. A dzięki szerszej publiczności potrzeba doskonałej obsługi klienta w IT staje się nie tylko czymś co fajnie mieć, ale niezbędnym elementem. A oto dlaczego tak się dzieje.

Połączenie między IT a jego użytkownikami

W swej istocie IT polega na rozwiązywaniu problemów i zwiększaniu wydajności. Jednak rozwiązania te nie są przeznaczone tylko dla serwerów, sieci i systemów oprogramowania; są przeznaczone dla ludzi. Każda skonfigurowana baza danych, każde zainstalowane oprogramowanie i każda wdrożona usługa w chmurze ostatecznie służą ludzkiemu celowi, niezależnie od tego, czy chodzi o usprawnienie procesów biznesowych, ułatwienie komunikacji czy ochronę cennych danych.

W przeszłości usługi IT mogły być dziedziną, w której poruszały się głównie osoby obeznane z technologią — osoby dobrze zaznajomione z najnowszymi językami lub zawiłościami pojawiającego się sprzętu. Ale dzisiejszy krajobraz jest zupełnie inny. Ponieważ transformacja cyfrowa zajmuje centralne miejsce, każdy dział, od HR po marketing, polega na usługach IT. To szerokie spektrum użytkowników nie zawsze posiada dogłębną wiedzę techniczną, co czyni ich bardziej zależnymi od interfejsów, które są przyjazne dla użytkownika i zespołów wsparcia, które są dostępne i szybko reagują.

Ta zmiana podkreśla istotną prawdę: usługi IT nie polegają już tylko na oferowaniu rozwiązań technicznych. Chodzi o to, aby rozwiązanie było użyteczne, dostępne i korzystne dla użytkowników końcowych. A co jest istotą tego podejścia zorientowanego na użytkownika? Wyjątkowa obsługa klienta.

Kluczowe powody, dla których obsługa klienta jest istotna w usługach IT

W miarę jak w coraz większym stopniu polegamy na technologii, rola obsługi klienta w IT staje się coraz ważniejsza. Chociaż sama technologia jest najważniejsza, sposób jej dostarczania i wsparcia może mieć ogromne znaczenie. Oto główne powody:

a. Budowanie zaufania: w branży pełnej złożoności, w której klienci często mają wrażenie, że poruszają się w labiryncie kodów i konfiguracji, zaufanie jest sprawą najwyższej wagi. Klienci muszą wierzyć, że ich dostawca usług IT jest nie tylko biegły technicznie, ale także naprawdę zaangażowany w ich sukces. Każda pozytywna interakcja, każdy problem szybko rozwiązany wzmacniają to zaufanie, zapewniając, że klienci czują się bezpieczni i cenieni.

b. Skrócenie przestojów: w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu liczy się każda minuta. Problemy techniczne lub przestoje mogą przełożyć się na znaczne straty finansowe. Aktywna obsługa klienta to coś więcej niż tylko rozwiązywanie problemów. Proaktywna obsługa klienta przewiduje potencjalne problemy i oferuje rozwiązania, zanim się one nasilą. To nie tylko zabezpiecza operacje, ale także podkreśla zaangażowanie dostawcy w zapewnienie ciągłości działania.

c. Ułatwienie zrozumienia: świat IT jest pełen technicznego żargonu, który może onieśmielić niewtajemniczonych. Znakomita obsługa klienta wypełnia tę lukę, tłumacząc mowę techniczną na zrozumiały język, zapewniając, że klienci nie tylko korzystają z usług, ale naprawdę je rozumieją. Sprzyja to głębszemu połączeniu i docenieniu używanej technologii.

d. Zwiększanie lojalności klientów: poza pierwszą sprzedażą lub wdrożeniem prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości dostawcy usług IT jest wsparcie posprzedażowe. Kiedy klienci wiedzą, że mogą polegać na konsekwentnym i kompetentnym wsparciu, chętniej pozostaną przy naszej firmie. Lojalność nie dotyczy tylko jakości technologii; chodzi o ludzkie podejście, które mu towarzyszy.

e. Poczta pantoflowa i dobra reputacja: w epoce cyfrowej wieści rozprzestrzeniają się szybko. Pojedyncze pozytywne doświadczenie może zaowocować kaskadą poleceń, natomiast negatywne może znacząco zszargać reputację marki. Stawiając na pierwszym miejscu wyjątkową obsługę klienta, dostawcy usług IT nie tylko utrzymują istniejącą bazę klientów, ale także przyciągają nowych dzięki znakomitym rekomendacjom.

W dynamicznej sferze IT, gdzie jedyną stałą jest zmiana, jeden element pozostaje ponadczasowy: potrzeba prawdziwego kontaktu międzyludzkiego. Jak widzieliśmy, to połączenie, wspierane dzięki doskonałej obsłudze klienta, może znacznie zwiększyć wpływ i zasięg usług IT.

Przykład z życia

Uwaga: Nazwy firm wymienionych w poniższych przykładach zostały zmienione zgodnie z polityką prywatności.

1. Triumf TechSolutions: TechSolutions, dostawca usług w chmurze, zawsze podkreślał znaczenie spersonalizowanej obsługi klienta. Kiedy główny klient detaliczny stanął w obliczu nieoczekiwanych przestojów serwerów w okresie szczytowych wyprzedaży świątecznych, na horyzoncie rysowała się potencjalna katastrofa. Jednakże całodobowa linia obsługi klienta TechSolutions zapewniła nie tylko zidentyfikowanie i rozwiązanie problemu w rekordowym czasie, ale także komunikację i przejrzystość podczas całego procesu, dzięki czemu potencjalny kryzys stał się dowodem ich zaangażowania. Klient detaliczny nie tylko przedłużył umowę, ale także stał się zwolennikiem TechSolutions, polecając swojego dostawcę dalej.

2. Upadek NetStream: z drugiej strony jest historia NetStream. Oferowali najnowocześniejsze rozwiązania sieciowe w konkurencyjnych cenach. Jednak ich obsługa klienta była bardzo powolna i często brakowało jej wiedzy specjalistycznej, aby szybko rozwiązywać problemy. ich klient - średnie przedsiębiorstwo, po długich przestojach w sieci i niewystarczającym wsparciu, zdecydowało się na zmianę dostawcy pomimo wyższych kosztów. Decyzja nie została podjęta ze względu na samą technologię, ale na brak towarzyszącego jej wsparcia. Wieść o tym rozeszła się i NetStream wkrótce zaczął walczyć z reputacją nie ze względu na swoje możliwości technologiczne, ale ze względu na kiepską obsługę klienta.

Te opowieści, choć kontrastujące, podkreślają wyjątkową prawdę: w świecie IT technologia i obsługa klienta są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Sukces firmy nie zależy tylko od jej oferty technicznej, ale od ludzkiego podejścia, które wspiera i podnosi tę ofertę

Salesforce i doskonałość obsługi klienta

Na konkurencyjnym rynku usług IT posiadanie odpowiednich narzędzi do zarządzania interakcjami z klientami i usprawniania ich jest sprawą najwyższej wagi. Salesforce, światowy lider w zarządzaniu relacjami z klientami, nieustannie pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać technologię, aby podnieść jakość obsługi klienta, szczególnie w sektorze IT.

1. Ujednolicony widok klienta: dzięki Salesforce dostawcy usług IT mogą uzyskać 360-stopniowy widok swoich klientów. Od śledzenia zgłoszeń serwisowych po zrozumienie indywidualnych preferencji i historii klientów — ten kompleksowy widok pozwala na spersonalizowaną obsługę, wzmacniając więzi i zaufanie.

2. Proaktywna obsługa klienta wsparta sztuczną inteligencją: sztuczna inteligencja Einsteina firmy Salesforce oferuje predykcje zachowań, umożliwiające firmom IT przewidywanie potrzeb klientów, potencjalnych problemów lub przerw w świadczeniu usług. To proaktywne podejście gwarantuje, że wyzwania zostaną rozwiązane jeszcze zanim się pojawią, co oczywiście prowadzi do zwiększenia zadowolenia klientów.

3. Wsparcie wielokanałowe: w epoce cyfrowej klienci szukają pomocy za pośrednictwem wielu kanałów, od e-maili i rozmów telefonicznych po chatboty i media społecznościowe. Wielokanałowość Salesforce zapewnia spójne i skuteczne wsparcie niezależnie od kanału, ułatwiając klientom kontakt i uzyskanie pomocy w odpowiednim czasie.

4. Portale samoobsługowe: dla tych klientów, którzy wolą samodzielnie szukać rozwiązań, Salesforce ułatwia tworzenie intuicyjnych portali samoobsługowych. Portale te, wyposażone w bazy wiedzy i fora społeczności, wzmacniają pozycję klientów, zmniejszając zależność i poprawiając ogólne doświadczenie klienta.

5. Bezproblemowa integracja: biorąc pod uwagę rozległy ekosystem narzędzi i platform IT, zdolność Salesforce do bezproblemowej integracji z wieloma aplikacjami gwarantuje, że przedstawiciele obsługi klienta będą mieli do dyspozycji wszystkie niezbędne narzędzia. Przekłada się to na krótszy czas rozwiązywania problemów i bardziej świadome interakcje.

Wykorzystując moc Salesforce, dostawcy usług IT mogą nie tylko oferować najwyższej klasy rozwiązania technologiczne, ale także zapewnić, że podróż klienta, od wdrożenia do stałego wsparcia, będzie płynna, spersonalizowana i wyjątkowa. Przecież w dziedzinie IT doskonałość nie zależy tylko od technologii — zależy od ludzi, którzy za nią stoją, i narzędzi, takich jak Salesforce, które ich wzmacniają.

Podsumowując

W skomplikowanym splocie usług IT, gdzie złożoność techniczna splata się z ludzkimi aspiracjami, jasne jest, że obsługa klienta to nie tylko dodatek – to podstawa. Od budowania trwałego zaufania i zapewniania minimalizacji przestojów po ułatwianie zrozumienia użytkowników i zwiększanie lojalności – rola obsługi klienta jawi się jako stały, niezwykle ważny element w świecie IT. Jak sprawdziliśmy na podstawie rzeczywistych scenariuszy i narzędzi transformacyjnych udostępnianych przez platformy takie jak Salesforce, solidne podejście zorientowane na klienta może mieć ogromne znaczenie, zamieniając potencjalne wyzwania w możliwości, a jednorazowych klienci w zwolenników na całe życie.

Jednak w tym momencie nie chodzi tylko o uznanie znaczenia obsługi klienta. Chodzi o podjęcie proaktywnych kroków w celu osadzenia go w samym sercu naszej działalności. I tu zaczyna Twoja rola.

Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji. Podziel się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i historiami na temat obsługi klienta w IT. Jak ukształtowało to Twoją podróż i jak widzisz jej rolę w przyszłości? Co więcej, jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób platforma taka jak Salesforce, dzięki wsparciu NEXELERO, może usprawnić Twoją obsługę klienta, skontaktuj się z nami. Razem utorujmy drogę do bardziej połączonego, responsywnego i zorientowanego na klienta środowiska IT.

Zespół NEXELERO